۸ نکته طلایی برای نگهداری وافزایش عمر مفید جاروبرقی


در این مقاله قصد داریم تا ۸ نکته مهم جهت نگهداری وروش کاربرد صحیح از جاروبرقی را با شما در میان بگذاریم که با رعایت آنها میتوانید تا سالها  از جاروبرقی خود به شکل مفید استفاده کنید. ازآنجاکه جاروبرقی با گردوغبار سروکار دارد در نگهداری از آن باید دقت بیشتری داشته باشیم چرا که گردوخاک وحرارت دشمنان وسایل و لوازم برقی هستند. نگهداری جاروبرقی همانند مراقبت از سایر وسایل زندگی در شرایط اقتصادی کنونی یک ضرورت به حساب می‌آید.با رعایت نکات زیر می‌توانید استفاده بهتر، لذت‌بخش‌تر و طولانی‌تری از جاروبرقی خود داشته باشید.

 

ماهی یکبار فیلترها را تمیز کنید

گرفتگی فیلترها یکی از دلایل اصلی کاهش قدرت مکش جاروبرقی ونیز افزایش صدای موتور آن است. گر‌فتگی منافذ فیلتر سبب فشار بیش از حد به موتور دستگاه می‌شود و به‌مرورزمان از عمر آن می‌کاهد. بعلاوه فیلتر با جذب ذرات ریزگرد و غبار از آلوده شدن هوا و بروز آلرژی و آسم در افراد حساس جلوگیری می‌کند.

در برنامه منظم نگهداری جاروبرقی خود سعی کنید حداقل ماهی یکبار فیلترها را خارج کرده و بادقت توسط مواد شوینده معمولی و آب کافی بشویید و پس از خشک‌شدن کامل مجدداً از آنها استفاده کنید. فیلتر همانند مجرای تنفس جاروبرقی است پس با نظافت کامل آن از خفگی و مرگ زودرس موتور جاروبرقی جلوگیری کنید!

فیلتر های جاروبرقی را به طور منظم بشویید

حداکثر استفاده فقط ۲۰ دقیقه

اگر می‌خواهید عمر جاروبرقی خود را افزایش دهید بیشتر از ۲۰ دقیقه به طور پیوسته از آن استفاده نکنید. گرما نیز همانند گردوغبار از دشمنان وسایل برقی به شمار رفته و استفاده طولانی‌مدت باعث داغ شدن و کاهش عمر موتور جاروبرقی شما خواهد شد.

بهتر است به مدت ۲۰ دقیقه از جاروبرقی استفاده کنید و سپس ۵ دقیقه آن را خاموش کنید تا برای استفاده مجدد موتور جاروبرقی خنک شود. مطمئن باشید که با رعایت همین اصولِ به‌ظاهر ساده خدمت بزرگی در جهت حفظ و نگهداری جاروبرقی و محافظت از جیب مبارکتان خواهید نمود.

 

جارو کردن مایعات ممنوع

از قدیم گفته‌اند هرکسی را بهر کاری ساختند.جاروبرقی‌های معمولی فقط برای جمع‌آوری ذرات جامد وگرد و غبار طراحی شده اند وبه‌هیچ‌عنوان نباید برای نظافت وجمع کردن مایعات ریخته شده بر روی سطوح بکار روند زیرا به قطعات برقی آسیب زده وحتی باعث ازکار‌‌افتادن موتور آنها خواهد شد. برای نظافت و جمع‌آوری مایعات بایستی از جاروبرقی‌های مدل آب‌وخاک استفاده شود.

 

از جاروبرقی معمولی برای جمع آوری مایعات استفاده نکنید

 

توجه به طول سیم جاروبرقی

به هنگام استفاده از جاروبرقی از حداکثر طول سیم آن استفاده نکنید. این کار سبب آسیب به سیم‌جمع‌کن و حتی پاره شدن سیم جاروبرقی می‌شود. اگر فضای بزرگی دارید و نمی‌خواهید دائماً دنبال تعویض پریز باشید باید از جاروبرقی‌های با طول کابل بلند استفاده کنید. طول سیم جاروبرقی‌های موجود در بازار به طور معمول چیزی مابین ۶ الی ۹ متر است.

 

عدم استفاده از جاروبرقی در ساعات اوج مصرف برق

همان‌طور که می‌دانیم ساعات اوج مصرف برق (پیک) در تابستان از ساعت ۱۹ الی ۲۳ و در زمستان از ساعت ۱۸ الی ۲۲ است. استفاده از وسایل روشنایی دلیل اصلی افزایش مصرف برق در ساعات فوق است. استفاده از وسایل برقی مانند جاروبرقی، اتو، سشوار و لباسشویی در این ساعات با فشاری که به شبکه سراسری برق وارد می‌آورد احتمال قطع برق را به‌شدت افزایش می‌دهد. هزینه‌ای برق در این ساعات ۴ برابر بیشتر از ساعات کم باری است.

در ساعات پیک از وسایل پرمصرف برقی استفاده نکنید

نکته دیگری که باید حتماً به آن توجه کرد بروز نوسانات شدید برق در این ساعات است که احتمال آسیب به وسایل برقی نظیر جاروبرقی را بالا می‌برد. با استفاده از جاروبرقی و سایر وسایل پرمصرف در ساعات کم باری (۲۳ شب الی ۷ صبح در شش ماه اول سال و ۲۲ شب الی ۶ صبح در شش ماه دوم سال) به حفظ سلامت این وسایل و پرداخت بهای کمتر برق کمک کنید.

 

نظافت چرخ‌ها و غلتک جاروبرقی

تماس مداوم جاروبرقی با سطح فرش و موکت، به مرور سبب جمع شدن انبوهی ازمو، کرک، و پُرزِ فرش در اطراف و لابه‌لای محور چرخ‌ها و غلتک جاروبرقی می‌شود.این مسئله حر‌کت روان چرخ‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

در این شرایط امکان صدمه‌دیدن  چرخ ها وحتی پارگی لولهٔ خرطومی نیز وجود دارد. پس حتماُ در فواصل منظم، الیاف پیچیده‌شده در میان چرخ‌ها را تمیز کنید. (شاید برای این کار مجبور به استفاده از کاتر وپنس شَوید).

 

قیمت و مشخصات 28 مدل از بهترین جاروبرقی‌های بازار

 

تخلیه منظم کیسه یا مخزن جاروبرقی

پرشدن کیسه یا مخزن جاروبرقی نه‌تنها از قدرت مکش آن می‌کاهد بلکه باعث افزایش حرارت و فشار مضاعف بر موتور آن می‌شود. حتماً در فواصل منظم مثلاً هفته‌ای یکبار و حتی در صورت استفاده مداوم و زیاد از جاروبرقی حتی ۲ یا ۳ روز یکبار نسبت به تخلیه مخزن یا تعویض کیسه آن اقدام کنید. سلامت و نگهداری جاروبرقی شما در گرو توجه به همین نکات به‌ظاهر پیش‌پاافتاده است.

 

نظافت ماهیانه

یکی از اصول نگهداری جاروبرقی این است که در فواصل منظم مثلاً هر ماه یکبار تمام قطعات جداشدنی جاروبرقی را بازکرده وبا یک‌پارچه تمیز کنید و پس از مدتی مجدداً قطعات آن را سوار کنید.برای این منظور حتماً از یک پارچه نرم وکمی نمدار استفاده کنید واجازه دهید تا رطوبت به طور کامل خشک شود.

 

جمع‌بندی

جاروبرقی در شرایط بحرانی با داغ شدن موتور و کاهش مکندگی شما را آگاه می‌کند. اما اگر خودتان دست بکار نشده و همیشه منتظر خبر او بمانید شاید یک روز مجبور به خداحافظی با آن و خرید یک جاروبرقی جدید شوید. پس این شما هستید که با رعایت نکات بالا می‌توانید به افزایش عمر جاروبرقی خود کمک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.